poniedziałek, 3 stycznia 2011

Nowe wspaniałe wyzwanie!

I jest! Nowe rewelacyjne wyzwanie, które mam wrażenie wymarzyłam sobie podczas ostatniej bezsennej nocy. Wyzwanie jakoby specjalnie dla mnie, uszyte na mój czytelniczy wymiar :) Wyzwaniu, które nosi wszystko mówiący tytuł: "Reporterskim okiem".
Robiąc w związku z tym reporterski rachunek sumienia doszłam do następujących wniosków:  z najnowszą literatura w/w gatunku jestem w miarę na bieżąco: znam Tochmana, Hugo-Badera, Szczygła, Domosławskiego, Jagielskiego... Ze starszego pokolenia podczytywałam:  Fiedlera, Krall, Wańkowicza oraz  Kapuścińskiego (tu wszystko). Sprawa wygląda zatem całkiem przyzwoicie. Niestety brakuje mi podstaw, klasyki reportażu. Bardzo chętnie uzupełnię brakującą wiedzę, ale też poszerzę ją o nowe publikacje:

Moja lista 6 pierwszych książek prezentuję się następująco:
 1. "Ziele na kraterze" Melchior Wańkowicz
 2. "Klasycy dziennikarstwa. Arcydzieła sztuki dziennikarskiej" Egon Erwin Kisch
 3. "Wielki bazar kolejowy. Pociągiem przez Azję" Paul Theroux
 4. "20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła
 5. "Dzienniki w ścisłym znaczeniu tego wyrazu" Bronisłwa Malinowski (to dyskusyjne, lecz bardzo potrzebne!)
 6. „Uśmiech Pol Pota” Peter Froeberg Idling 
Organizatorce Mooly bardzo dziękuję za nowe wyzwanie :-)

Moje małe podróże...

Wstyd się przyznać ale na moim koncie z książek przyrodniczych tylko dwie pozycje : Gringo wśród dzikich plemion i Rio Anaconda Wojciecha Cejrowskiego.

Przeczytam :
1. Beata Pawlikowska  Blondynka w dżungli
2. Jacek Hugo-Bader Biała Gorączka
3. Wojciech Jagielski - Nocni wędrowcy
4.Tim Butcher - Rzeka krwi. Podróż do pękniętego serca Afryki
5. Beata Pawlikowska  Blondynka na Kubie. Na tropach prawdy i Ernesta Che Guevary
6. Ryszard Kapuściński - Cesarz 

A pytanko jeszcze takie czy "Podróżnika WC" Wojciecha Cejrowskiego też można zaliczyć do naszego wyzwania ? 

Moje dotychczasowe lektury

Lubię reportaże i literaturę faktu, więc wyzwanie Reporterskim okiem przyjęłam z zadowoleniem. 
Świetny pomysł, Mooly.
Zgodnie z trzecią zasadą wyzwania na początek tytuły, które już za mną. 

Ogłoszenie wyzwania dziwnym trafem zbiegło się z przeczytaniem przeze mnie książki  Samsara. Na drogach, których nie ma autorstwa Tomka Michniewicza, więc od niej zacznę. A że książka jest wg mnie rewelacyjna, to będzie tu trochę więcej o niej, niż o innych. Jest to podróżniczo-przygodowa relacja z backpackerskiej wyprawy autora po Azji Południowo-Wschodniej. Czułam się tak, jakbym sama przemierzała bezdroża i tłoczyła się w przeludnionych miastach Azji. Michniewicz pisze normalnym, bezpretensjonalnym stylem o tym, co widział, przeżył i odczuł. Miałam wrażenie, jakbym nie czytała książki, tylko słuchała historyjek faceta, który po powrocie spotkał się ze znajomymi i opowiada, co mu się przydarzyło. Nie ma tu informacji, kiedy i za którego króla co zbudowano - kogo to interesuje, niech sobie doczyta w przewodnikach. Jest za to wiarygodna relacja z podróżniczej codzienności, ale podana tak, że nie mogłam się od niej oderwać. Nie ma szalonych przygód, autor nie wyzwolił ciemiężonych słoni z niewoli okrutnych treserów, nie próbował nawrócić maoistów, nie chodził po rozżarzonych węglach (choć czułam, że chciałby wszystko to zrobić), ale rzetelnie opowiedział o tym, co naprawdę się zdarzyło. Rzecz po prostu niepowtarzalna, bo nawet gdybyśmy pojechali jego śladami, to przecież nie zdarzy się nam to samo, co jemu. Bardzo polecam tę książkę wszystkim ciekawym świata, czyli pewnie wszystkim uczestnikom i czytelnikom niniejszego bloga. U siebie też ją opisałam, zapraszam: Samsara. Na drogach, których nie ma.

Od czasu, gdy zaczęłam prowadzić własny blog, czyli od września ubiegłego roku, z pasujących do wyzwania książek czytałam i opisałam:
 1. Angkor Jacka Pałkiewicza – książka dostarczająca podstawowej wiedzy o jednym z najważniejszych azjatyckich zabytków, głównym ośrodku khmerskiej cywilizacji w okresie IX-XV wieku,
 2. Dziesięć kawałków o wojnie: Rosjanin w Czeczenii Arkadija Babczenki – tę również gorąco polecam, choć to zupełnie inna literatura niż Samsara, co zresztą widać już po tytule.
 3. Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji Witolda Szabłowskiego – zbiór bardzo dobrych reportaży, choć w mojej ocenie zbiór nie jest pełny, co wyjaśniam na swoim blogu. Ale reportaże jak najbardziej warte przeczytania, polecam.
Ponadto w ubiegłym roku przeczytałam następujące pozycje, które nie znalazły się na moim blogu, bo go jeszcze wtedy nie było:
 • Gottland Mariusza Szczygła
 • Białą gorączkę Jacka Hugo-Badera
 • Nocnych wędrowców Wojciecha Jagielskiego
 • Imperium Ryszarda Kapuścińskiego.
Wszystkie były warte poświęconego im czasu, a pierwszą i drugą oceniam na maksa, czyli 6 /6. A tak na marginesie, jeśliby ktoś jeszcze nie wiedział, to Hugo-Bader jeździł we wrześniu/październiku ub.r. po Kołymie (sam, autostopem) i przysyłał codziennie bieżące relacje z wyprawy, można je przeczytać na stronach GW. Ja byłam pod wrażeniem i czekam teraz niecierpliwie na reportaże.

Moje najbliższe plany, to Dzisiaj narysujemy śmierć Wojciecha Tochmana i Taniec w ruinach: Przejmujący dziennik młodej Czeczenki Milany Tierłojewej (nie wiem, czy ta ostatnia będzie tu pasować, bo to ponoć pamiętnik – jak przeczytam, to zdecyduję). Obie mam już w domu i czekają na swoją kolej. A na później mam już taaaką długą listę, że miejsca by tu nie wystarczyło:).

Moje top 7

A oto moja lista lektur w ramach wyzwania:


Beata Pawlikowska  - Blondynka na Kubie. Na tropach prawdy i Ernesta Che Guevary.

Tim Butcher - Rzeka krwi.  Podróż do pękniętego serca Afryki

Witold Szabłowski - Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji

Ryszard Kapuściński – Heban

Swietłana Aleksijewicz - Wojna nie ma w sobie nic z kobiety

Mariusz Szczygieł – Gottland

Wojciech Jagielski – Modlitwa o deszcz

kolejność przypadkowa :)
Pozdrawiam serdecznie :)

W reporterskim skrócie.

Nie mogę się oprzeć temu wyzwaniu, tym bardziej, że brak tu wyznaczonego terminu. Reportaż uznaję za najdoskonalszy gatunek dziennikarski, a lektur zwykle mi nie brakuje. W chwili obecnej na przeczytanie czekają chociażby:
-"W rajskiej dolinie wśród zielska" Jacka Hugo-Badera
-"Zrób sobie raj" Mariusza Szczygła
-"Japoński wachlarz" Joanny Bator
Na liście "do przeczytania" jest jeszcze wiele innych pozycji, liczę więc, że lektur będzie przybywać.

Ps. Nie wiem, czy uznamy za reportaż "Kapuściński non-fiction", bo to między innymi pragnę przeczytać.

Plany na ten rok

Chciałabym podziękować za zaproszenie do tego świetnego wyzwania! Przedstawiam na razie moją listę do przeczytania. :)

1. "Samsara. Na drogach, których nie ma" - Tomasz Michniewicz
2. "Biała gorączka" - Jacek Hugo-Bader
3. "Gringo wśród Dzikich Plemion" - Wojciech Cejrowski
4. "Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu" - Max Cegielski 
5. "W Azji" - Tiziano Terzani 
6. Coś z książek Ryszarda Kapuścińskiego 

Deklaracja listy lektur

Moja lista, kolejność jest przypadkowa, jeszcze nie wiem od czego zacznę.  

 • Ryszard Kapuściński "Cesarz" 
 • Ryszard Kapuściński "Imperium"
 • Klaus Brinkbaumer "Afrykańska odyseja"
 • Peter Froberg Idling "Uśmiech Pol Pota"
 • Beata Pawlikowska  "Blondynka w dżungli
 • Wojciech Jagielski "Modlitwa o deszcz"
 • Wojciech Jagielski "Nocni wędrowcy
 • Wojciech Tochman  "Bóg zapłać"
 • Wojciech Cejrowski  "Gringo wśród Dzikich Plemion"
 • Andrzej Stasiuk "Jadąc do Babadag"
 • Marcin Kydryński "Pod słońce"


"Skradzione anioły. Porwane dziewczęta Ugandy" - Kathy Cook

   Wprawdzie książkę przeczytałam jeszcze w grudniu, do wyzwania więc jej nie zaliczę, ale może ktoś się skusi, więc zamieszczam recenzję. Poczytajcie i sięgnijcie po książkę - naprawdę warto.
    Ciężko mi się czytało tę książkę. Ciężko, bo mówi o przytłaczającej prawdzie, o bólu, zniewoleniu, odbieraniu człowieczeństwa i niezawinionych mękach. Oczywiście areną rozgrywających się w niej wydarzeń jest Afryka - marionetka Zachodu i Ameryki. Autorka zabiera nas do Ugandy targanej wojną domową. Tematem książki są porawania i przymusowe wcielanie dzieci do Armii Bożego Oporu, rebelianckiego zgrupowania dowodzonego przez Josepha Kony'ego.  Tytuł "Skradzione anioły" odnosi się do 139 dziewcząt ze szkoły w Aboke, których porwanie odbiło się największym echem i zwróciło (wprawdzie po wielu zabiegach) oczy świata na problemy Ugandy. 

  


   Kim był Joseph Kony, dowódca dziecięcej armii, i na czym polegał jego fenomen? Jest on postacią tajemniczą i kontrowersyjną. Przez swoich zwolenników uznawany za mesjasza, w rzeczywistości był mistrzem stwarzania iluzji. Podwładnym wmawiał, iż jest wieloma duchami, które przybrały ludzkie ciało, by wypełnić na ziemi swój cel: obalenie rządu i zlikwidowanie wszystkich złych mocy na ziemi. 
   Zainteresowani? Na całość recenzji zapraszam do mnie: Kartek szelest.

Moje lektury wyzwaniowe

Moje lektury wyzwaniowe:
1) Pandrioszka - Krystyna Kurczab-Redlich - książka zaplanowana też w ramach wyzwania Rosja w literaturze; już częściowo podczytana;)
2) Nocni wędrowcy - Wojciech Jagielski - Afryka, czyli obszar mojego nieustającego czytelniczego zafascynowania; książka wybrana przeze mnie również do wyzwania Od zmierzchu do świtu
3) Samsara. Na drogach, których nie ma - Tomasz Michniewicz - reportaż podróżniczy; przyciągnął mnie, nie ukrywam, szum medialny, jaki się wokół publikacji wytworzył; pozytywne recenzje na Waszych blogach przesądziły sprawę:)
4) Dzieci Groznego - Anse Seierstad - zaczęłam czytać, ale to nie był dobry czas; teraz mam okazję do niej wrócić
5) Biała gorączka - Jacek Hugo-Bader - książka również zaplanowana do wyzwania Rosja w literaturze
6) Chrystus z karabinem na ramieniu - Ryszard Kapuściński - na dobry początek blogowej przygody z autorem (dotąd czytałam jedynie jego "Cesarza")

A przeczytałam już:
1) Strategia antylop - Jean Hatzfeld - obraz powrotu skazanych za rwandyjskie ludobójstwo Hutu do ich domów, w sąsiedztwo bliskich ich ofiar z plemienia Tutsich; książka ze wszech miar warta polecenia
2) Skradzione anioły. Porwane dziewczęta Ugandy - Kathy Cook - czeka już na zrecenzowanie; książka opowiada o ugandyjskiej, rebelianckiej armii dzieci żołnierzy

Deklaracja listy lektur

Aby nie przedłużać:
 • Riccardo Orizio. Zaginione białe plemiona. Podróż w poszukiwaniu zapomnianych mniejszości.
 • Arkadij Babczenko. Dziesięć głodnych kawałków o wojnie.
 • Tiziano Terzani.W Azji.
 • Ryszard Kapuściński.Heban.
 • Paul Theroux. Pociąg widmo do Gwiazdy Wschodu. Szlakiem "Wielkiego bazaru kolejowego"
 • Jacques Lanzmann. Szaleństwo marszu.
 • Piotr Kossowski. Tygiel.
:-)

Nagrody za pozycję z zakresu literatury faktu (reportaże, książki podróżnicze i krajoznawcze)

   Miałam dylemat, czy książki typu podróżniczego i krajoznawczego kwalifikują się do wyzwania; postanowiłam jednak po przejrzeniu większości pozycji włączyć je do listy lektur. Kierowałam się przy tym faktem, iż granice między książkami czysto reporterskimi a podróżniczymi  są nieraz bardzo nikłe, a w niektórych przypadkach wręcz się zacierają. Jednakże jestem otwarta na Wasze sugestie.

   Nagroda Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera: przyznawana od 1996 roku za najlepszą książkę podróżniczą i krajoznawczą. Laureaci:
 1. Stanisław Szwarc Bronikowski (1996) za Poszukiwanie zagubionych światów
 2. Jerzy Kukuczka (1996- pośmiertnie)
 3. Waldemar Borek i Krzysztof Czader (1997) za Madagaskar
 4. Jacek Pałkiewicz (1998) za Terra incognita. Wyprawa do źródeł Amazonki i Po bezdrożach świata
 5. Marek Kamiński (1999) za Moje bieguny: dziennik z wypraw 1990-1998
 6. Marcin Kydryński (2000) za Pod słońce
 7. Ryszard Kapuściński (2001) za Z Afryki
 8. Beata Pawlikowska (2002) za Blondynka w dżungli
 9. Wojciech Jagielski (2003) za Modlitwa o deszcz
 10. Wojciech Cejrowski (2004) za Gringo wśród Dzikich Plemion
 11. Olgierd Budrewicz (2005) za Druga strona Księżyca
 12. Elżbieta Dzikowska (2006) za Groch i kapusta, czyli podróżuj po Polsce!
 13. Andrzej Stasiuk (2007) za Fado
 14. Bogusław Michalec (2008) za Polska ginąca
 15. Kinga Choszcz (2009 - pośmiertnie) za Moja Afryka
 16. Jacek Hugo-Bader (2010) za Biała Gorączka
   Nagroda imienia Ryszarda Kapuścińskiego: przyznawana za najlepszy reportaż literacki. Po raz pierwszy przyznano ją 22 stycznia 2010 roku, a jej pierwszym laureatem został Jean Heatzfeld za książkę "Strategia antylop". Inni nominowani:
 1. Klaus Brinkbaumer - Afrykańska odyseja
 2. Jacek-Hugo Bader - Biała gorączka
 3. Włodzimierz Nowak - Serce narodu koło przystanku
 4. Riccardo Orizio - Zaginione białe plemiona. Podróż w poszukiwaniu zapomnianych mniejszości
 5. Wojciech Jagielski - Nocni wędrowcy
 6. Frank Westerman - Ararat
 7. Asne Seierstad - Dzieci Groznego
 8. Misha Glenny - Mcmafia. Zbrodnia nie zna granic
 9. Tim Butcher - Rzeka krwi. Podróż do pękniętego serca Afryki
  Nagroda im. Beaty Pawlak: przyznawana jest od 2003 roku za tekst na temat innych kultur, religii i cywilizacji opublikowany w języku polskim. W ten sposób wypełniana jest ostatnia wola Beaty Pawlak, dziennikarki i pisarki, która 12 października 2002 zginęła w zamachu terrorystycznym na indonezyjskiej wyspie Bali. Laureaci
 1. 2003: Anna Fostakowska za tekst "Spuść oczy, płacz" ("Gazeta Wyborcza", 2003)
 2. 2004: Piotr Kłodkowski za cykl artykułów "Doskonały smak orientu" oraz Andrzej Stasiuk za książkę "Jadąc do Babadag"
 3. 2005: Joanna Bator za książkę "Japoński wachlarz"
 4. 2006: Beata Pawlikowska za ksiażkę "Blondynka na Kubie. Na tropach prawdy i Ernesta Che Guevary"  oraz Paweł Smoleński za książkę "Izrael już nie frunie"
 5. 2007: Mariusz Szczygieł za książkę "Gottland"
 6. 2008: Artur Domosławski za książkę "Zbuntowana Ameryka" oraz Cezary Michalski za cykl "Listów z Ameryki" (drukowany na łamach „Dziennika” w 2008 roku)
 7. 2009: Jacek Milewski za książkę "Dym się rozwiewa" oraz Max Cegielski za książkę "Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu"
 8. 2010: Marek Kęskrawiec za książkę "Czwarty pożar Teheranu"